Waukesha South Track and Field

    Scott Sacharski                     (262) 970-3843  office

Head Boy’s Coach                  (262) 970-3885  fax

ssachars@waukesha.k12.wi.us

 

 

To:  Head Boys’ Track coaches at the following schools: Germantown, Kettle Moraine, Marquette, Menomonee Falls, Muskego, Wauwatosa East, Arrowhead, Waukesha West, Grafton, New Berlin Eisenhower, Waukesha North, Shorewood, Pius XI, Mukwonago, Catholic Memorial

 

Re:     2005 Waukesha South Blackshirt Ed Dwyer Varsity Invite

 

The following information is about the varsity meet hosted at Waukesha South on Saturday, April 2, 2005.

-          Field house opens at 8:00 am (please do not arrive earlier)

-          Field events will begin at 8:45 am

-          Running trials will begin at 9:00 am

-          3 entries per event (except relays) Please register online at www.wi-track.com or fax or email entries by 5pm, Thursday, March 31, 2005. (online preferred)

-          Scoring for 6 places, awards for 3

-          Coaches meeting at 8:15 am  in room 107 (changes can be made here also)

 

Field Events:               Long Jump (4 jumps, no finals)

                                    Shot Put (6 throws, no finals)

                                    High Jump (starting height to be determined)

                                    Pole Vault (starting height to be determined)

 

Running Events:           Order of Events

                                    55 m High Hurdle Trials (top 5 to finals)

                                    55 m Dash Trials (top 6 to finals)

                                    55 m Intermediate Hurdle Trials (top 5 to finals)

                                    3200 m Relay

                                    55 m High Hurdle Finals

                                    55 m Dash Finals

                                    1600 m Run

                                    400 m Dash

                                    6 Lap Relay

                                    55 m Intermediate Hurdle Finals

                                    800 m Run

                                    200 m Dash

                                    3200 m Run

                                    1600 m Relay