WI-Track - 2016 Boys Division One State Cross Country Honor Roll

Overall         Seniors         Juniors         Sophomores         Freshmen         Honor roll menu         Main menu

Boys Division One State Honor Roll All Grades
1. 15:03.5   Finn Gessner   12   Madison La Follette(1-6)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
2. 15:13.6   Tannor Wagner   12   Ashwaubenon(1-3)   9/29/2016   Pulaski Red Raider Invite
3. 15:17.8   Nate Farrell   12   Janesville Craig(1-6)   10/1/2016   Burlington Chocolate City Invite
4. 15:18.9   Gus Newcomb   12   Middleton(1-5)   9/3/2016   Verona Invite
5. 15:24.2   Brian Jacques   12   Oconomowoc(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
6. 15:33.5   Drew Bosley   10   Homestead(1-9)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
7. 15:41.9   Noah Tagliapietra   12   Fond du Lac(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
8. 15:42.4   Sam Pinkowski   12   La Crosse Central(1-1)   10/29/2016   Division 1 State Meet
9. 15:45.9   Luke Guttormson   11   West Bend West(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
10. 15:47.3   Charlie Ellenbecker   11   Monona Grove(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
15:47.3   Matt Meinke   10   Neenah(1-4)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
12. 15:48.2   Cole Sandvold   12   Arrowhead(1-7)   10/15/2016   Classic 8 Conference Meet
13. 15:48.9   Jaden Salinas   12   West Bend West(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
14. 15:50.6   Josh Freitag   11   Madison La Follette(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
15. 15:51.8   Jack Rader   11   Middleton(1-5)   9/8/2016   Arrowhead Invite
16. 15:52.0   Jordan Janusiak   11   South Milwaukee(1-8)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
17. 15:52.2   Billy Kitzhaber   11   Watertown(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
18. 15:53.4   Isaac Benz   12   Kimberly(1-3)   9/2/2016   Neenah Invite
19. 15:53.8   David Fassbender   12   Slinger(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
20. 15:54.0   Noah Zamzow-Schmidt   12   Madison West(1-5)   10/15/2016   Big 8 Conference Meet
21. 15:54.2   Thomas Miller   12   Homestead(1-9)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
22. 15:56.0   Justin Hodges   12   Sun Prairie(1-6)   10/15/2016   Big 8 Conference Meet
23. 15:56.5   Rowen Ellenberg   10   Kimberly(1-3)   10/22/2016   Division 1 Sectional 3 Meet
24. 16:00.8   James Giftos   10   Monona Grove(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
25. 16:04.7   Jonas Bietz   12   Madison Memorial(1-5)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
26. 16:04.9   Chris Sobczak   12   South Milwaukee(1-8)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
27. 16:05.2   Michael Juarez   12   Waukesha North(1-7)   10/22/2016   Division 1 Sectional 7 Meet
28. 16:06.4   Corey Thornton   12   Milwaukee King(1-9)   10/29/2016   Division 1 State Meet
29. 16:08.0   Luke Vandermeer   12   Madison Memorial(1-5)   10/15/2016   Big 8 Conference Meet
30. 16:08.9   Ian Nadolski   10   Mukwonago(1-7)   10/15/2016   Classic 8 Conference Meet
31. 16:10.0   Ricky Perez   10   Stevens Point(1-2)   10/22/2016   Division 1 Sectional 2 Meet
32. 16:11.0   Jonathan Moderson   11   Neenah(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
33. 16:12.8   Nick Petersen   12   Green Bay Preble(1-3)   8/27/2016   West Bend Jamie Block Challenge
34. 16:13.0   Sean Topel   12   Madison West(1-5)   10/7/2016   Madison City Championships
16:13.0   Aaron Letcher   11   Madison West(1-5)   10/15/2016   Big 8 Conference Meet
36. 16:13.1   Augie Beyer   11   Slinger(1-4)   9/2/2016   West Allis Hale Betz Invite
16:13.1   Dawson Borley   10   Green Bay Preble(1-3)   10/13/2016   Fox River Classic Conference Meet
38. 16:13.3   Mason Durst   12   Arrowhead(1-7)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
16:13.3   David Widenski   12   Arrowhead(1-7)   10/15/2016   Classic 8 Conference Meet
16:13.3   Joe Kehoe   11   Sun Prairie(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
41. 16:13.4   Nathan Perez   12   Racine Horlick(1-10)   10/7/2016   Waterford Wolverine Invite
42. 16:13.6   Ansel Fellman   11   Kenosha Bradford(1-10)   9/10/2016   South Milwaukee Rocket Invite
43. 16:14.2   Henry Chapman   10   Arrowhead(1-7)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
44. 16:14.6   Spencer Muffler   12   Waukesha North(1-7)   10/22/2016   Division 1 Sectional 7 Meet
45. 16:15.4   Sam Jaeger   11   Middleton(1-5)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
46. 16:15.7   David Ecker   11   Eau Claire North(1-1)   8/27/2016   Eau Claire North Husky Invite
47. 16:16.3   Axel Treinen   12   Wausau East(1-2)   10/22/2016   Division 1 Sectional 2 Meet
48. 16:16.5   Max Ball   11   Hudson(1-1)   8/27/2016   Eau Claire North Husky Invite
49. 16:16.7   Zak Sather   10   Eau Claire Memorial(1-1)   10/22/2016   Division 1 Sectional 1 Meet
50. 16:17.1   Reed Anderson   10   Monona Grove(1-6)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
Overall         Seniors         Juniors         Sophomores         Freshmen         Honor roll menu         Main menu

Boys Division One State Honor Roll Seniors
1. 15:03.5   Finn Gessner   12   Madison La Follette(1-6)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
2. 15:13.6   Tannor Wagner   12   Ashwaubenon(1-3)   9/29/2016   Pulaski Red Raider Invite
3. 15:17.8   Nate Farrell   12   Janesville Craig(1-6)   10/1/2016   Burlington Chocolate City Invite
4. 15:18.9   Gus Newcomb   12   Middleton(1-5)   9/3/2016   Verona Invite
5. 15:24.2   Brian Jacques   12   Oconomowoc(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
6. 15:41.9   Noah Tagliapietra   12   Fond du Lac(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
7. 15:42.4   Sam Pinkowski   12   La Crosse Central(1-1)   10/29/2016   Division 1 State Meet
8. 15:48.2   Cole Sandvold   12   Arrowhead(1-7)   10/15/2016   Classic 8 Conference Meet
9. 15:48.9   Jaden Salinas   12   West Bend West(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
10. 15:53.4   Isaac Benz   12   Kimberly(1-3)   9/2/2016   Neenah Invite
11. 15:53.8   David Fassbender   12   Slinger(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
12. 15:54.0   Noah Zamzow-Schmidt   12   Madison West(1-5)   10/15/2016   Big 8 Conference Meet
13. 15:54.2   Thomas Miller   12   Homestead(1-9)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
14. 15:56.0   Justin Hodges   12   Sun Prairie(1-6)   10/15/2016   Big 8 Conference Meet
15. 16:04.7   Jonas Bietz   12   Madison Memorial(1-5)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
16. 16:04.9   Chris Sobczak   12   South Milwaukee(1-8)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
17. 16:05.2   Michael Juarez   12   Waukesha North(1-7)   10/22/2016   Division 1 Sectional 7 Meet
18. 16:06.4   Corey Thornton   12   Milwaukee King(1-9)   10/29/2016   Division 1 State Meet
19. 16:08.0   Luke Vandermeer   12   Madison Memorial(1-5)   10/15/2016   Big 8 Conference Meet
20. 16:12.8   Nick Petersen   12   Green Bay Preble(1-3)   8/27/2016   West Bend Jamie Block Challenge
21. 16:13.0   Sean Topel   12   Madison West(1-5)   10/7/2016   Madison City Championships
22. 16:13.3   Mason Durst   12   Arrowhead(1-7)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
16:13.3   David Widenski   12   Arrowhead(1-7)   10/15/2016   Classic 8 Conference Meet
24. 16:13.4   Nathan Perez   12   Racine Horlick(1-10)   10/7/2016   Waterford Wolverine Invite
25. 16:14.6   Spencer Muffler   12   Waukesha North(1-7)   10/22/2016   Division 1 Sectional 7 Meet
Overall         Seniors         Juniors         Sophomores         Freshmen         Honor roll menu         Main menu

Boys Division One State Honor Roll Juniors
1. 15:45.9   Luke Guttormson   11   West Bend West(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
2. 15:47.3   Charlie Ellenbecker   11   Monona Grove(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
3. 15:50.6   Josh Freitag   11   Madison La Follette(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
4. 15:51.8   Jack Rader   11   Middleton(1-5)   9/8/2016   Arrowhead Invite
5. 15:52.0   Jordan Janusiak   11   South Milwaukee(1-8)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
6. 15:52.2   Billy Kitzhaber   11   Watertown(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
7. 16:11.0   Jonathan Moderson   11   Neenah(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
8. 16:13.0   Aaron Letcher   11   Madison West(1-5)   10/15/2016   Big 8 Conference Meet
9. 16:13.1   Augie Beyer   11   Slinger(1-4)   9/2/2016   West Allis Hale Betz Invite
10. 16:13.3   Joe Kehoe   11   Sun Prairie(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
11. 16:13.6   Ansel Fellman   11   Kenosha Bradford(1-10)   9/10/2016   South Milwaukee Rocket Invite
12. 16:15.4   Sam Jaeger   11   Middleton(1-5)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
13. 16:15.7   David Ecker   11   Eau Claire North(1-1)   8/27/2016   Eau Claire North Husky Invite
14. 16:16.5   Max Ball   11   Hudson(1-1)   8/27/2016   Eau Claire North Husky Invite
15. 16:18.3   Danny Browne   11   New Berlin Eisenhower(1-7)   10/13/2016   Woodland Conference Meet
16. 16:20.0   Nick Verheyden   11   Green Bay Preble(1-3)   10/22/2016   Division 1 Sectional 3 Meet
17. 16:21.8   Michael Swope   11   Hamilton(1-7)   10/22/2016   Division 1 Sectional 7 Meet
18. 16:24.2   Zach Quinn   11   Oshkosh North(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
19. 16:25.1   Job Roloff   11   Greendale(1-8)   10/13/2016   Woodland Conference Meet
20. 16:26.9   Kiernan Koepke   11   Fond du Lac(1-4)   10/21/2016   Division 1 Sectional 4 Meet
21. 16:27.3   Ben Schmied   11   Watertown(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
22. 16:27.7   Will Young   11   Pewaukee(1-7)   10/22/2016   Division 1 Sectional 7 Meet
23. 16:30.1   Yamil Ramos   11   Racine Park(1-10)   10/1/2016   Burlington Chocolate City Invite
24. 16:30.3   Matthew Rodenkirch   11   Sun Prairie(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
25. 16:32.1   Tyler Buckley-Hunter   11   Racine Horlick(1-10)   10/22/2016   Division 1 Sectional 10 Meet
Overall         Seniors         Juniors         Sophomores         Freshmen         Honor roll menu         Main menu

Boys Division One State Honor Roll Sophomores
1. 15:33.5   Drew Bosley   10   Homestead(1-9)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
2. 15:47.3   Matt Meinke   10   Neenah(1-4)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
3. 15:56.5   Rowen Ellenberg   10   Kimberly(1-3)   10/22/2016   Division 1 Sectional 3 Meet
4. 16:00.8   James Giftos   10   Monona Grove(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
5. 16:08.9   Ian Nadolski   10   Mukwonago(1-7)   10/15/2016   Classic 8 Conference Meet
6. 16:10.0   Ricky Perez   10   Stevens Point(1-2)   10/22/2016   Division 1 Sectional 2 Meet
7. 16:13.1   Dawson Borley   10   Green Bay Preble(1-3)   10/13/2016   Fox River Classic Conference Meet
8. 16:14.2   Henry Chapman   10   Arrowhead(1-7)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
9. 16:16.7   Zak Sather   10   Eau Claire Memorial(1-1)   10/22/2016   Division 1 Sectional 1 Meet
10. 16:17.1   Reed Anderson   10   Monona Grove(1-6)   9/24/2016   Janesville Midwest Invite
11. 16:19.2   Ethan Cruz   10   Appleton North(1-2)   10/22/2016   Division 1 Sectional 2 Meet
12. 16:19.4   Gable Schmidt   10   Kenosha Tremper(1-10)   10/22/2016   Division 1 Sectional 10 Meet
13. 16:21.0   Caleb Easton   10   Middleton(1-5)   10/15/2016   Big 8 Conference Meet
14. 16:24.1   Brody Olson   10   Pulaski(1-3)   10/22/2016   Division 1 Sectional 3 Meet
15. 16:24.2   Jermaine Hemauer   10   West De Pere(1-3)   10/22/2016   Division 1 Sectional 3 Meet
16. 16:26.9   Blake Boles   10   Brookfield Central(1-8)   9/29/2016   Mukwonago Invite
17. 16:28.7   Aidan Sodemann   10   South Milwaukee(1-8)   10/22/2016   Division 1 Sectional 8 Meet
18. 16:30.0   Miles Mulder   10   Oconomowoc(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
19. 16:31.8   Thomas Weed   10   Appleton North(1-2)   10/22/2016   Division 1 Sectional 2 Meet
20. 16:32.6   Adam Kierzek   10   Muskego(1-10)   9/2/2016   West Allis Hale Betz Invite
21. 16:34.6   George Bond   10   Hudson(1-1)   10/22/2016   Division 1 Sectional 1 Meet
22. 16:37.9   Elijah DeVries   10   Arrowhead(1-7)   10/1/2016   Racine Case Eagle Invite
23. 16:38.3   Aaron Leverson   10   Janesville Craig(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
24. 16:38.6   Eddie Gnewuch   10   Monona Grove(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
16:38.6   Randy Johnson   10   Ashwaubenon(1-3)   9/8/2016   Green Bay Southwest Invite
16:38.6   Henry Wellenstein   10   Wauwatosa East(1-9)   10/7/2016   Wisconsin Lutheran Viking Invite
Overall         Seniors         Juniors         Sophomores         Freshmen         Honor roll menu         Main menu

Boys Division One State Honor Roll Freshmen
1. 16:20.7   Nicholas Holmes   9   Nicolet(1-9)   9/2/2016   West Allis Hale Betz Invite
2. 16:21.3   Alexander Vance   9   Oconomowoc(1-6)   10/22/2016   Division 1 Sectional 6 Meet
3. 16:37.5   Ryan Thieme   9   Bay Port(1-3)   10/22/2016   Division 1 Sectional 3 Meet
Overall         Seniors         Juniors         Sophomores         Freshmen         Honor roll menu         Main menu